Kilka lat temu proboszcz golińskiej parafii otrzymał informację od czeskiego diecezjalnego konserwatora zabytków o tym, że w parafii Lisów (około 12 kilometrów od Czeskich Budziejowic), znajduje się obraz Matki Bożej Liszowskiej, który jest bardzo podobny do obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Golinie.
Na pewno nie jest to dziełem przypadku, ponieważ obraz do parafii Liszow przywiózł polski ksiądz Stanisław Gajecius około roku 1660. Poniżej prezentujemy wycinki z czeskiej literatury odnośnie golińskiego obrazu oraz przetłumaczone fragmenty związane z golińskim obrazem Matki Bożej Pocieszenia.
Artykuł pierwszy
,,W kościele św. Wacława zbudowanym w latach 1862-1864 na miejscu starego gotyckiego kościółka znajduje się w bocznym ołtarzu okazały obraz Panny Marii z Dzieciątkiem Jezus, który jest oczywistą kopią łaskami słynącego obrazu w Golinie. Namalowany jest na desce obciągniętej płótnem około połowy XVII wieku. Do Lisowa przywiózł go polski ksiądz Stanisław Gajek, który przebywał w Lisowie w latach 1662-67. Obraz Madonny Golińskiej oznaczony napisem "Panna Maria Śnieżna" pierwotnie umieszczony był w głównym ołtarzu, a od roku 1864 jest w bocznym ołtarzu nowego kościoła. Ów boczny ołtarz poświęcił w 1893 roku czesko-budziejowicki biskup Martin Josef Riha. W roku 1946 obraz odrestaurował Raimund Ondraczek."
Artykuł drugi
,,Malowany na drewnie obraz Madonny jako swoją własność przywiózł ksiądz Stanisław Gajek, kanonik laterański. Przebywał on w Lisowie w latach 1662-1667. Obraz został jako łaskami słynący umieszczony w głównym ołtarzu. Odchodzący z Lisowa Gajek chciał zabrać obraz ze sobą, jednak uproszony przez proboszcza planu zaniechał i pozostawił obraz wraz z wieloma wotami. Zastrzegł jednak, że będzie każdego roku w święto Panny Marii Śnieżnej odprawiał Msze świętą, a wszystko co po sobie zostawił kazał spożytkować na ozdobienie głównego, maryjnego ołtarza. Z lat 1662-67 znane są przypadki cudów. Jest to obraz maryjny typu Hodegetrii i jest kopią obrazu łaskami słynącego z Goliny w diecezji gnieźnieńskiej.''